PQ ANNUAL AWARDS – 2018 WINNERS AND NOMINEES

A wonderful night was had by the Queensland paddling community at the 2018 PQ Annual Awards.

The Annual Awards Evening is a chance to come together and celebrate all that is good in our region and sport.

Each year we aim to honour some of the outstanding efforts made by our members and clubs. Below are the winners and nominees for 2018, thank you and congratulations to you all!

Award Category Winner  Nominees
Canoeist of the Year Alyce Burnett (Sunshine Coast Paddlesports Club) Alyce Burnett (Sunshine Coast Paddlesports Club)
Alyssa Bull (Sunshine Coast Paddlesports Club)
Curtis McGrath (Varsity Lakes Paddlers Club)
Curtis McGrath (Varsity Lakes Paddlers Club)
Susan Seipel (Brisbane Canoeing)
Junior Canoeist of the Year Jenaya Massie (Kawana Waters Canoe Club) Ava Lund (Currumbin Creek Paddlers Club)
Jenaya Massie (Kawana Waters Canoe Club)
Chaise Richardson (Currumbin Creek Paddlers Club)
Anthea Warne (Currumbin Creek Paddlers Club)
Liam Warriner (Brisbane Canoeing)
Master Canoeist
of the Year
Stuart Bryson (Brisbane Canoeing)
Nicky Donaldson (Sunshine Coast Paddlesports Club)
Stuart Bryson (Brisbane Canoeing)
Nicky Donaldson (Sunshine Coast Paddlesports Club)
Jason Keating (Sunshine Coast Paddlesports Club)
Michelle Waldon (Varsity Lakes Canoe Club)
Coach of the Year Shane Dalzeil (Kawana Waters Canoe Club) Shane Dalzeil (Kawana Waters Canoe Club)
Sharon Kyme (Currumbin Creek Paddlers Club)
Julian Norton-Smith (Varsity Lakes Paddlers Club)
Peter Winton (Varsity Lakes Paddlers Club)
Anna Wood (National Women’s Team Coach)
Club of the Year – South East Qld Sandgate Canoe Club Brothers Canoe Club
Indooroopilly Canoe Club
Sandgate Canoe Club
Varsity Lakes Paddlers Club
Event of the Year Maroochy River Paddle (Sunshine Coast Paddlesports Club) John Newton Team Boat Challenge (PQ Marathon Committee)
Maroochy River Paddle (Sunshine Coast Paddlesports Club)
Wetlands Wander (Sandgate Canoe Club)
Photo of the Year Kelly-Ann Veibrock Allana Bold
James Pitman
Kelly-Ann Veibrock
Volunteer of the Year Julie Frost (Varsity Lakes Paddlers Club) Julie Frost (Varsity Lakes Paddlers Club)
David Peters (Brothers Canoe Club)
James Pitman (Brisbane Canoeing)
John Simpson (Wynnum Redlands Canoe Club)
Instructor/Guide
of the Year
Mark Mustchin Mark Mustchin
James Pitman

A big thanks also to our awards sponsors providing gifts for our award winners !

  • Colmslie Hotel
  • Gift it now (giftitnow.com.au)
  • Goodlife
  • Vast Cafe
  • PFD – Surf Safety Australia