Round 6 Times – Pacific Coast Paddle Series

The Paddle Queensland Pacific Coast Virtual Series was developed to support our community and ensure exercise and participation in paddling continues to play an integral part of maintaining physical and mental health.

The Round 6 times are below:

Name Gender Age Series Club Craft Time
Peter Hopwood Male 33 10k Brisbane Canoeing Club K1 0:46:48
Geoff Crocker Male 57 10K Fitzroy Canoe Club K1 0:48:16
Ryan Goffage Male 26 10k Fitzroy Canoe Club K1 0:49:23
Pete Bassett Male 15 10K Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:51:16
Helyn Kellermeier Female 58 10k Currumbin Creek Padders Club Ski2 0:52:44
Michael Gout Male 64 10k Currumbin Creek Padders Club Ski 0:56:29
Joshua Parkinson Male 15 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:56:46
Jenny Theiss Female 50 10k Sandgate Paddling Club K1 0:57:29
Helyn Kellermeier Female 58 10k Currumbin Creek Padders Club Ski 0:57:53
Russell Lutton Male 72 10k Currumbin Creek Padders Club K1 0:58:15
Ben Rayward Male 43 10k Currumbin Creek Padders Club K1 1:00:00
Chris Hurley Male 61 10k Currumbin Creek Padders Club K1 1:00:00
Darcy Church Male 17 10k Currumbin Creek Padders Club K1 1:00:00
Hope Short Female 16 10k Currumbin Creek Padders Club K1 1:00:00
Mazi Agah Male 46 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 1:00:00
Pete Winton Male 10k 1:00:00
Paul Stumer Male 47 10k Paddle QLD SUP 1:02:17
Susan Seipel Female 34 10k Brisbane Canoeing Club K1 – PC 1:02:28
Brook Crosse Female 30 10k Currumbin Creek Padders Club K1 1:03:00
Matt Honeyman Male 47 10k Currumbin Creek Padders Club K1 1:03:00
Sue Beith Female 59 10k Paddle QLD Ski 1:03:09
Nicky Donaldson Female 57 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 1:04:31
Jenny Theiss Female 50 10k Sandgate Paddling Club Ski 1:05:29
Greg Wiltshire Male 74 10k Currumbin Creek Padders Club Ski 1:06:59
Rae Osman Female 67 10k Paddle QLD Ski 1:09:06
Byran Jones Male 61 10km Brisbane Canoeing Club Ski 1:09:54
Paul King Koi Male 57 10k Brisbane Canoeing Club Ski 1:13:08
Paula Ridge Female 39 10k Brisbane Canoeing Club K1 1:14:30
Sallyanne Gardner Female 78 10k Indooroopilly Canoe Club K1 1:20:18
Euan Gordon Male 14 10k Sandgate Paddling Club K1-T 1:22:18
Joelie Enever Female 16 10k Sandgate Paddling Club K1 1:24:27
Xavien MacLean Male 10 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 1:42:00

 

Name Gender Age Series Club Craft Time
Pete Bassett Male 15 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:24:44
Stuart Bryson Male 58 5k Brisbane Canoeing Club K1 0:25:13
Tony Brown Male 62 5k Currumbin Creek Padders Club K1 0:26:49
Robyn Hocking Female 58 5k Fitzroy Canoe Club Ski 0:28:13
Helyn Kellermeier Female 58 5k Currumbin Creek Padders Club Ski 0:28:26
Nicky Donaldson Female 57 5k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:28:42
Natasha Parkinson Female 16 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:29:24
Greg Wiltshire Male 74 5k Currumbin Creek Padders Club K1 0:29:42
Paul Stumer Male 47 5k Paddle QLD SUP 0:30:26
Electra Jensen Female 53 5 Far North Coast Canoe Club K1 0:30:58
Joshua Parkinson Male 15 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:31:05
Suzette Graham Female 46 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:31:07
Shelby Cottrell Female 15 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:31:22
Adam Cottrell Male 51 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:31:31
Helyn Kellermeier Female 58 5k Currumbin Creek Padders Club K1 0:31:31
Neiva Wright Female 13 5k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:31:43
Greg Wiltshire Male 74 5k Currumbin Creek Padders Club Ski 0:32:25
Sue Beith Female 59 5k Paddle QLD Ski 0:32:43
Paul King Koi Male 57 5k Brisbane Canoeing Club Ski 0:33:19
Euan Gordon Male 14 5k Sandgate Paddling Club K1-T 0:34:02
Paula Ridge Female 39 5k Brisbane Canoeing Club K1 0:34:23
Paul King Koi Male 57 5k Brisbane Canoeing Club Ski 0:35:26
Joelie Enever Female 16 5k Sandgate Paddling Club K1 0:35:37
Rosina McAntee Female 15 5k Sandgate Paddling Club K1 0:36:11
Rae Osman Female 67 5k Paddle QLD OC1 0:36:35
Rae Osman Female 67 5k Paddle QLD OC1 0:37:55
Sallyanne Gardner Female 78 5k Indooroopilly Canoe Club K1 0:39:23
Sallyanne Gardner Female 78 5k Indooroopilly Canoe Club K1 0:41:48
Paula Ridge Female 39 5k Brisbane Canoeing Club K1 0:42:00
Xavien MacLean Male 10 5k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:43:00
Xavien MacLean Male 10 5k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:47:35
Bob Myer Male ? 5k Currumbin Creek Padders Club K1 0:48:12
Greg Wiltshire Male 74 5k Currumbin Creek Padders Club Sea 0:48:45
Gillie Matthew Female 63 5k Sunshine Coast Paddlesports Club Sea 0:48:48
Alyssa Bailey Female 15 5k Currumbin Creek Padders Club K1 0:50:00
Claudia Bailey Female 15 5k Currumbin Creek Padders Club K1 0:50:00
Matt Honeyman Male 47 5k Currumbin Creek Padders Club K1 0:50:00
Paraka Mitchell Male 42 5k Currumbin Creek Padders Club K1 0:50:00
Russell Lutton Male 72 5k Currumbin Creek Padders Club K1 0:50:00
Mark Rickard Male 60 5k Currumbin Creek Padders Club Ski 0:50:39
Mazi Agah Male 46 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:50:39
Pete Townsend Male 45 5k Currumbin Creek Padders Club K1 0:50:39
Matt Honeyman Male 47 5k Currumbin Creek Padders Club K1 0:51:00
Russell Lutton Male 72 5k Currumbin Creek Padders Club K1 0:51:00
Victor Sumich Male 54 5k Currumbin Creek Padders Club Ski 0:51:00
Paraka Mitchell Male 42 5k Currumbin Creek Padders Club K1 0:52:08
Brook Crosse Female 30 5k Currumbin Creek Padders Club K1 0:53:00
Susan Seipel Female 34 5k Brisbane Canoeing Club K1 – PC 1:06:08
Jenny Theiss Female 50 5k Sandgate Paddling Club K1 028:21

 

Please note, there will be NO Round 7.

Winners will be annouced in the lead up to PaddleFest.

Any Questions, please contact Eden – events.qld@paddle.org.au