Round 4 Times – Pacific Coast Paddle Series

The Paddle Queensland Pacific Coast Virtual Series was developed to support our community and ensure exercise and participation in paddling continues to play an integral part of maintaining physical and mental health.

The Round 4 times are below:

Name Gender Age Series Club Craft Time
Andrew Bavage Male 42 10k Sandgate Paddle Club K1 44:39.3
Todd Grace Male 43 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 44:42.7
Thomas Britten Male 34 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 44:48.4
Peter Elford Male 28 10k Direct K1 46:02.2
Peter Hopwood Male 33 10k Brisbane Canoeing Club K1 0:46:07
Jason Keating Male 50 10k Sunshince Coast Paddlesports Club K1 46:48.0
Rick Finch Male 60 10k Currumbin Creek Paddlers Club Ski 46:50.9
Jenaya Massie Female 18 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 46:51.7
Andrew Miller Male 51 10k Fitzroy Canoe Club K1 0:47:19
David Schloss Male 42 10k Kawana Waters Canoe Club Ski 47:48.5
Justin Wright Male 49 10k Sunshince Coast Paddlesports Club K1 47:49.3
Mackenzie Duffy Female 20 10k Kawana Waters Canoe Club K1 47:55.2
Shaun Caven Male 52 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 47:56.8
Raymond Hastie Male 54 10k Brisbane Paddling Club Ski 48:51.9
Darcy Church Male 17 10k Currumbin Creek Paddlers Club K1 49:10.1
Bonnie Hancock Female 30 10k Direct Ski 49:11.1
Andrew Bennet Male 56 10k Wynnum Redlands Canoe Club Ski 49:24.8
Hayden Cotter Male 19 10k Direct Ski 49:31.1
Alicia Fay Female 19 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 49:34.0
Chris Barnes Male 51 10k Fraser Coast Paddlers Ski 49:40.7
Matt Ramke-Meyer Male 36 10k Sunshince Coast Paddlesports Club K1 49:44.4
Stuart Bryson Male 58 10k Brisbane Canoeing K1 49:45.3
Glen Blackstock Karen Blackstock Female/Male 58 10k Mooloolaba Paddlers DBL SKI 49:47.7
Ryan Goffage Male 26 10k Fitzroy Canoe Club K1 0:49:49
Geoff Cocker Male 57 10k Fitzroy Canoe Club K1 0:49:55
Darcy Church Male 17 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:50:00
Brook Crosse Female 30 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:50:00
Ben Rayward Male 43 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:50:00
Matt Honeyman Male 47 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:50:00
Justin Wright Male 49 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:50:01
Ava Lund Female 16 10k Currumbin Creek Paddlers Club K1 50:41.7
Mark Greer Male 55 10k Sandgate Paddle Club Ski 50:41.8
Ella Brown Female 14 10k Direct K1 50:42.8
Paul Wood Male 48 10k Sunshince Coast Paddlesports Club K1 50:43.6
Kate Regan Female 16 10k Sunshince Coast Paddlesports Club K1 51:08.7
Bryn Davies Male 64 10k Direct K1 51:19.7
Malcolm Buchanan Male 61 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 51:36.4
Trent Litherland Male 45 10k Sandgate Paddling Club K1 0:52:04
Llewellyn Bassett Male 15 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:52:16
Richard Zillman Male 58 10k Brisbane Paddling Club Ski 52:24.8
Lindsay Dean Male 51 10k Fitzroy Canoe Club Ski 0:52:52
Trent Litherland Male 45 10k Sandgate Paddle Club K1 53:26.3
Timothy Peacock Male 43 10k Fitzroy Canoe Club K1 53:27.5
Hope Short Female 16 10k Currumbin Creek Paddlers Club K1 53:45.4
Brian Roy Male 60 10k Mooloolaba Paddlers Ski 53:48.9
Peter Hopwood Male 33 10k Brisbane Canoeing K1 53:57.5
Lachlan Kent Male 58 10k Direct K1 54:08.3
Hope Short Female 16 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:54:12
Lachlan Carkeet Male 55 10k Sandgate Paddle Club Ski 54:19.4
Jeff Stuart Male 70 10k West End Canoe Club Ski 54:20.0
Mark Haling Male 58 10k Brisbane Paddling Club Ski 54:25.5
Tim Peacock Male 43 10k Fitzroy Canoe Club K1 0:54:26
Tracey Ferguson Lisa Hayes Female 48 10k Mooloolaba Paddlers DBL SKI 54:33.6
Tony Brown Male 62 10k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:54:40
Anthony Benn Male 34 10k Greater Logan Paddlers Club Ski 0:54:51
Steve Bridges Male 58 10k Sandgate Propellers Ski 54:56.7
Mark Greer Male 55 10k Sandgate Paddling Club Ski 0:55:05
Derek Mabbott Wendy Mabbott Female/Male 69 10k Noosa Outrigger Canoe Club OC2 55:06.8
Stuart Thomson Male 57 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:55:30
Shane Soole Kerry Pattel Female/Male 59 10k Brisbane Outrigger Canoe Club OC2 55:47.1
Jenny Theiss Female 50 10k Sandgate Paddle Club K1 55:50.9
Christine Girdler Female 55 10k Sandgate Paddle Club K1 56:13.1
John MacKenzie Male 66 10k Fitzroy Canoe Club Ski 0:56:36
Bill Ridderhof Male 70 10k Mooloolaba Paddlers Ski 56:42.2
Tony Brown Male 62 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:56:55
Russell Lyntton Male 72 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:57:00
Michael Gout Male 64 10k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:57:26
Jenny Theiss Female 50 10k Sandgate Paddling Club K1 0:57:36
Stephen McLay Male 70 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 57:42.4
Mark Peacock Male 45 10k Sunshine Coast Paddlesports Club Ski 57:45.6
Mark Rickard Male 60 10k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:57:49
Don Roseby Male 48 10k Direct K1 57:50.2
john pawlow Male 73 10k Direct Ski 57:58.5
Stephen Sangster Male 55 10k Mooloolaba Paddlers Ski 57:59.1
Jenny Theiss Female 50 10k Sandgate Paddling Club Ski 0:58:06
Matt Ramke-Meyer Male 35 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:58:16
Helyn Kellermeier Female 58 10k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:58:17
David Kajewski Male 49 10k Caloundra Outrigger Club Ski 58:26.6
Robyn Hocking Female 58 10k Fitzroy Canoe Club Ski 0:58:33
Wayne Jones Male 55 10k Direct K1 58:45.3
Lacy Church Female 13 10k Currumbin Creek Paddlers Club K1 58:57.2
Joshua Parkinson Male 15 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:58:58
Nicky Donaldson Female 57 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:59:02
Noel Jack Male 68 10k Currumbin Creek Paddlers Club K1 59:39.2
Philip Arnold Frank Kingma Male 70 10k Varsity Lakes Paddlers / Bribie Paddlers C2 59:44.1
Donna Wilson Female 56 10k Sandgate Paddling Club K1 0:59:54
Evan Dickson Male 58 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 1:00:09
Jacqueline Hooke Female/Male 50 10k Maroochy sea serpents OC6 1:00:22.2
Barbie Jones Female/Male 50 10k Maroochy sea serpents OC6 1:00:22.2
Lee Stebbings Female/Male 50 10k Maroochy sea serpents OC6 1:00:22.2
Trent Litherland Female/Male 50 10k Maroochy sea serpents OC6 1:00:22.2
Pat Fitzgerald Female/Male 50 10k Maroochy sea serpents OC6 1:00:22.2
Lawrence Kearney Female/Male 50 10k Maroochy sea serpents OC6 1:00:22.2
Ronald Synak Male 68 10k Karana Kayak & Canoe Club Ski 1:00:41.6
Gregory Litherland Male 68 10k Sandgate Paddle Club K1 1:00:56.4
Paul Jackson Male 44 10k BrisSup SUP 1:01:03.9
Tim Fitzsimmons Male 45 10k Currumbin Creek Paddlers Club SUP 1:01:08.0
Marilyn Drynan Female 70 10k North West Canoe Club K1 1:01:21.4
Nicky Donaldson Female 57 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 1:01:54.5
Greg Wiltshire Male 74 10k Currumbin Creek Paddle Club Ski 1:02:18
Paul Stumer Male 47 10k Paddle QLD SUP 1:02:53
Noel Jack Male 68 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 1:03:07
William Wild Male 50 10k Indooroopilly Canoe Club OC1 1:03:16.9
Donna Wilson Female 56 10k Sandgate Paddling Club Ski 1:03:41
Brett Swann Male 54 10k BrisSup SUP 1:03:48.9
Paul Stumer Male 47 10k Direct SUP 1:03:52.1
Sue Beith Female 59 10k Paddle QLD Ski 1:04:01
Ranfurly Hockey Male 37 10k Standup Surfers Inc SUP 1:04:12
Peter Elford Female 59 10k Direct K1 1:04:28.4
Susan Seipel Female 34 10k Brisbane Canoeing Club K1 – PC 1:04:29
Brenda Lincez Female 59 10k Brisbane Outrigger Canoe Club OC1 1:04:30.2
Michael Schuddinh Male 66 10k Pandanus Paddle Club Ski 1:04:30.5
Andrew Seymour Male 54 10k Direct OC1 1:04:42.9
Rae Osman Female 67 10k Direct Ski 1:05:22.1
Katrina Hetaraka Female 46 10k Pandanus Paddle Club OC1 1:06:24.9
Damon Bailey Male 47 10k Sunshine Coast SUP Club SUP 1:06:36.1
Linda Robinson Female 63 10k Pandanus Paddle Club OC1 1:08:09.4
Shane Lynch Male 58 10k Direct SUP 1:08:26.8
Paula Ridge Female 39 10k Brisbane Canoeing Club K1 1:09:49
Daniel Hardwick Male 16 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 1:10:00
Jasmin Rayward Female 13 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 1:10:10
Rhys Campbell Male 13 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 1:10:10
Kaelan Lockhart Male 23 10k Direct SUP 1:10:49.7
Rae Osman Female 67 10k Paddle QLD Ski 1:12:09
Gary Hourigan Male 62 10k Currumbin Creek Paddle Club Ski 1:12:28
Natasha Parkinson Female 16 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 1:13:00
Joe Wills Male 11 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 1:13:42.0
Zara Smith Female 43 10k Yes Sunshine Coast Sup Club SUP 1:14:35.8
Jeff Osman Male 67 10k Direct OC1 1:14:58.4
Paul King Koi Male 57 10k Brisbane Canoeing Club Ski 1:16:03
Tracey Mouque Female 49 10k Direct SUP 1:17:34.6
Will Stewart-Edwards Male 13 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 1:20:10
Sallyanne Gardner Female 78 10k Indooroopilly Canoe Club K1 1:20:14
Julieanne White Female 53 10k Currumbin Creek Paddlers Club SUP 1:23:19.2
Lacy Church Female 13 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 1:24:00
Ava Lund Female 15 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 1:24:00
Hannah Lund Female 17 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 1:24:00
Mazi Agah Male 46 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 1:24:00
Peter Winton Male 55 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 1:24:00
Chris Hurley Male 61 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 1:24:00
David Martin Male 64 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 1:24:00
Dave Croucher Male 60 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 1:24:00
Euan Gordon Male 14 10k Sandgate Paddling Club K1-T 1:24:01
Euan Gordon Male 13 10k Sandgate Paddle Club K1 1:24:01.7
Rosina McAntee Female 15 10k Sandgate Paddling Club K1 1:25:53
Rosina McAntee Female 14 10k Direct K1 1:25:53.7
Xavien MacLean Male 10 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 1:36:19
Annie Forestier Female 59 10k Mooloolaba Outrigger Canoe Club SUP 1:36:43.5
Steve Fox Male 54 10k Indooroopilly Canoe Club K1 1:36:54.3
Suzette Graham Female 46 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 1:47:00
Andrew Bavage Male 42 5k Sandgate Paddling Club K1 0:22:35
Andrew Miller Male 51 5k Fitzroy Canoe Club K1 0:24:08
Geoff Cocker Male 57 5k Fitzroy Canoe Club K1 0:24:11
Stuart Thomson Male 57 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:24:15
Llewellyn Bassett Male 15 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:25:34
Matt Ramke-Meyer Male 35 5k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:25:42
Lindsay Dean Male 51 5k Fitzroy Canoe Club Ski 0:26:02
Ryan Goffage Male 26 5k Fitzroy Canoe Club K1 0:26:04
Ian Gibbons Male 59 5k West End Canoe Club Ski 0:26:15
Mark Rickard Male 60 5k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:26:45
Tim Peacock Male 43 5k Fitzroy Canoe Club K1 0:27:21
Mark Pathe Male 68 5k West End Canoe Club Ski 0:27:35
Tony Brown Male 62 5k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:27:37
Tony Brown Male 62 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:27:45
Robyn Hocking Female 58 5k Fitzroy Canoe Club Ski 0:28:04
Anthony Benn Male 34 5k Greater Logan Paddlers Club Ski 0:28:25
Peter Trimble Male 47 5k West End Canoe Club Ski 0:28:29
Nicky Donaldson Female 57 5k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:28:39
Jeff Stuart Male 70 5k West End Canoe Club Ski 0:28:40
Helyn Kellermeier Female 58 5k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:28:54
Joshua Parkinson Male 15 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:29:24
Stephen McDonald Male 61 5k West End Canoe Club Ski 0:29:33
Natasha Parkinson Female 16 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:30:00
Donna Wilson Female 56 5k Sandgate Paddling Club K1 0:30:03
Jenny Theiss Female 50 5k Sandgate Paddling Club K1 0:30:14
Shelby Cottrell Female 15 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:30:16
Paul Stumer Male 47 5k Paddle QLD SUP 0:30:30
John MacKenzie Male 66 5k Fitzroy Canoe Club Ski 0:30:31
Greg Lynn Male 66 5k West End Canoe Club Ski 0:30:34
Noel Jack Male 68 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:30:36
Greg Wiltshire Male 74 5k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:31:04
Michael Bullen Male 54 5k West End Canoe Club Ski 0:31:08
Suzette Graham Female 46 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:31:13
Steve Duncan Male 55 5k West End Canoe Club Ski 0:31:16
Neiva Wright Female 13 5k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:31:19
Greg Wiltshire Male 74 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:31:21
Adam Cottrell Male 51 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:31:54
Electra Jensen Female 53 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:32:15
Ranfurly Hockey Male 37 5k Standup Surfers Inc SUP 0:32:37
Sue Beith Female 59 5k Paddle QLD Ski 0:32:47
Cynthia Wardle Female 60 5k West End Canoe Club Ski 0:33:17
Loren Buchanan Female 63 5k West End Canoe Club Ski 0:33:45
Nicky Catakovic Female 51 5k West End Canoe Club Ski 0:34:00
Denise Drury Female 73 5k West End Canoe Club K1-T 0:34:41
Paula Ridge Female 39 5k Brisbane Canoeing Club K1 0:35:14
Paul King Koi Male 57 5k Brisbane Canoeing Club Ski 0:35:20
Euan Gordon Male 14 5k Sandgate Paddling Club K1-T 0:35:35
Ken Saunders Male 80 5k West End Canoe Club K1-T 0:38:01
Greg Wiltshire Male 74 5k Currumbin Creek Paddle Club Sea 0:38:05
Simon Steenland Male 73 5k West End Canoe Club Sea 0:38:25
Rae Osman Female 67 5k Paddle QLD OC1 0:38:34
Alicen Warriner Female 45 5k Brisbane Canoeing Club K1 0:39:01
Sallyanne Gardner Female 78 5k Indooroopilly Canoe Club K1 0:41:00
Rosina McAntee Female 15 5k Sandgate Paddling Club K1 0:42:30
Susan Seipel Female 34 5k Brisbane Canoeing Club K1 – PC 0:46:16
Xavien MacLean Male 10 5k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:46:18
Gillie Matthew Female 63 5k Sunshine Coast Paddlesports Club Sea 0:46:57
Jason Keating Male 50 5k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:47:55
Lacy Church Female 13 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:50:00
Rhys Campbell Male 13 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:50:00
Alyssa Bailey Female 15 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:50:00
Claudia Bailey Female 15 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:50:00
Mazi Agah Male 46 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:50:00
Peter Winton Male 55 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:50:00
Chris Hurley Male 61 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:50:00
David Martin Male 64 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:50:00
Russell Lyntton Male 72 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:50:00
Bob Myer Male ? 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:50:00
Hannah Lund Female 17 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:51:30
Paraka Mitchell Male 42 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:51:30
Ben Rayward Male 43 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:51:30
Victor Sumich Male 54 5k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:51:30
Jasmin Rayward Female 13 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:54:00
Sarah Hardwick Female 14 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:54:00
Ava Lund Female 15 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:54:00
Daniel Hardwick Male 16 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:54:00
Evan Dickson Male 58 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:54:00

 

Round 5 Times are due by 5pm Sunday, the 27th September.

The 2020 Series is scheduled for seven (7) rounds starting in May and finishing in November. Details on the Series are below:

Craft: Canoes, Kayaks, Ocean Skis, SUPs (14 foot and under), Prone boards and Outriggers.

Male and Female Age Brackets: (As at Dec 31, 2020).
Juniors: 12 or younger, 14, 16, 18, and 23s .
Opens: 18+.
Masters: 35 or older, 45, 55, 65 & 70.
For a class to be contested in any PA/PQ Competition there must be a minimum of three entries and two starters

Awards to be presented:

  • Male and Female Fastest Time per craft,
  • Age Bracket Champion,
  • Journeyman Awards,
  • Club Championship.

Winners announced: 
Paddlefest December 5-6 2020.