Round 2 Times – Pacific Coast Paddle Series

The Paddle Queensland Pacific Coast Virtual Series was developed to support our community and ensure exercise and participation in paddling continues to play an integral part of maintaining physical and mental health.

The Round 2 times are below:

Name Gender Age Series Club Craft Time
Andrew Bavage Male 42 10k Sandgate Paddling Club K1 0:45:32
Peter Hopwood Male 33 10k Brisbane Canoeing Club K1 0:45:35
Jason Keating Male 50 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:46:46
Andrew Miller Male 51 10k Fitzroy Canoe Club K1 0:47:26
Geoff Cocker Male 57 10k Fitzroy Canoe Club K1 0:48:33
Ryan Goffage Male 26 10K Fitzroy Canoe Club K1 0:48:33
Peter Winton Male 55 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:48:37
Justin Wright Male 48 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:49:07
George Spink Male 52 10k Brisbane Paddling Club Ski 0:49:14
Stuart Thomson Male 56 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:49:19
Ross Fountain Male 43 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:49:56
Matt Ramke-Meyer Male 35 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:50:43
Ben Lloyd Male 45 10k Brisbane Paddling Club Ski 0:50:55
Trent Litherland Male 45 10k Sandgate Paddling Club K1 0:51:40
Mark Greer Male 55 10k Sandgate Paddling Club Ski 0:51:51
Ian Swane Male 51 10k Sandgate Paddling Club K1 0:52:05
Mazi Agah Male 46 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:52:10
Shaun (Switch) Smith Male 51 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:52:19
Curtis McGrath Male 32 10k Varsity Lakes Paddlers Club PC K1 0:52:34
Shaun Caven Male 52 10k Paddle Australia K1 0:52:46
Stuart Osman Male 52 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:52:52
Brook Crosse Female 30 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:53:05
Michele Waldon + Jude McMinn Female 56.5 10k Currumbin Creek Paddle Club K2 0:53:14
Ben Lloyd Male 45 10k Brisbane Paddling Club Ergo 0:53:42
Mark Rickard Male 60 10k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:53:54
Lindsay Dean Male 51 10k Fitzroy Canoe Club Ski 0:53:57
Grant Cook Male 70 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:54:45
Tony Brown Male 62 10k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:55:06
Llewellyn Bassett Male 15 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:55:28
Paraka Mitchell Male 42 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:55:40
Paul Sage Male 55 10k Brisbane Paddling Club Ski 0:55:46
Martyn Dwight Male 61 10k Greater Logan Paddlers Club K1 0:56:02
Russell Lutton Male 72 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:56:07
Chris Hurley Male 61 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:56:10
John Smallwood Male 76 10k Sunshine Coast Paddlesports Club Ski 0:56:57
Michael Gout Male 64 10K Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:57:23
John MacKenzie Male 66 10k Fitzroy Canoe Club Ski 0:57:25
Ben Sutherland Male 42 10k Brisbane Paddling Club K1 0:57:32
Sean Ryan Male 46 10k Brisbane Paddling Club Ski 0:57:55
Delia West Female 59 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:58:00
Greame Hudson Male 60 10k Sunshine Coast Paddlesports Club Ski 0:58:00
Christine Girdler Female 55 10k Sandgate Paddling Club K1 0:58:06
Geoff Pearse Male 65 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:58:27
Ray Brandt Male 49 10k Sandgate Paddling Club Ski 0:58:28
Jenny Theiss Female 50 10k Sandgate Paddling Club K1 0:58:29
Helyn Kellermeier Female 58 10k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:58:34
Robyn Hocking Female 57 10k Fitzroy Canoe Club Ski 0:59:04
Darcy Church Male 17 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:59:20
Mark Rickard Male 55 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:59:25
Alexandra Lloyd Female 45 10k Brisbane Paddling Club Ski 0:59:52
Jenny Theiss Female 50 10k Sandgate Paddling Club Ski 0:59:55
Anthony Benn Male 34 10k Greater Logan Paddlers Club Ski 0:59:58
Rhys Campbell Male 13 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 1:00:00
Doug Brennan Male 55 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 1:00:34
Frank Kingma Male 62 10k Varsity Lakes Paddlers Club C1 1:01:47
Hope Short Female 16 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 1:02:00
Mick Schuddinh Male 66 10k Pandanus Paddle Club Ski 1:02:17
Jade Jet Smallwood Female 15 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 1:02:25
Paul Stumer Male 47 10k Paddle QLD SUP 1:02:45
Ava Lund Female 15 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 1:03:00
Ian Craig Male 65 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 1:03:00
Donna Wilson Female 56 10k Sandgate Paddling Club K1 1:03:06
Sue Beith Female 59 10k Paddle QLD Ski 1:03:09
Susan Seipel Female 34 10k Brisbane Canoeing Club PC K1 1:03:46
Alexandra Lloyd Female 45 10k Brisbane Paddling Club Ergo 1:03:51
Gary Hourigan Male 62 10k Currumbin Creek Paddle Club Ski 1:03:55
Mark Laraghy Male 58 10k Wynnum Redlands Canoe Club Ski 1:04:00
Mark Kenway Male 55 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 1:05:00
Suzette Graham Female 46 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 1:05:00
Will Stewart-Edwards Male 13 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 1:05:00
Rae Osman Female 67 10k Paddle QLD Ski 1:05:04
Noel Jack Male 68 10k West End Canoe Club K1 1:05:37
Donna Wilson Female 56 10k Sandgate Paddling Club Ski 1:06:37
Noel Jack Male 68 10k Currumbin Creek Paddle Club TK1 1:06:55
Sophie Rixon Female 18 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 1:07:57
Allana Bold Female 44 10K Sandgate Paddling Club TK1 1:08:00
Joshua Parkinson Male 15 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 1:09:00
Xavien MacLean / GH/DW Male 10 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K2 1:09:00
Paula Ridge Female 39 10k Brisbane Canoeing Club K1 1:11:00
Sandra Fenton Female 52 10k Brisbane Canoeing Club TK1 1:13:00
Julian Norton-Smith Male 46 10k Brisbane Paddling Club Ski 1:13:15
Paul King Koi Male 57 10k Brisbane Canoeing Club Ski 1:15:23
Scott Sharples Male 41 10K Paddle QLD Ski 1:18:15
Sallyanne Gardner Female 78 10k Indooroopilly Canoe Club K1 1:19:24
Nikki Bamforth Female 18 10k Brisbane Paddling Club Ski 1:29:28
Xavien MacLean Male 10 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 1:40:00
Rhonda McSweeney Female 49 10k Brisbane Paddling Club Ski
Greg Wiltshire Male 74 10k Currumbin Creek Paddle Club Ski 1:04:36
Matthew Rixon Male 41 10k Varsity Lakes Paddlers Club V1 1:19:50
Xavien MacLean / GH/DW Male 10 5k Sunshine Coast Paddlesports Club K2 0:22:15
Jason Keating Male 50 5k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:23:14
Stuart Thomson Male 56 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:24:29
Geoff Cocker Male 57 5k Fitzroy Canoe Club K1 0:24:40
Andrew Miller Male 51 5k Fitzroy Canoe Club K1 0:24:49
Ben Lloyd Male 45 5k Brisbane Paddling Club Ski 0:25:03
Matt Ramke-Meyer Male 35 5k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:25:18
Daniel Hardwick Male 16 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:25:19
Luke Clarkson Male 40 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:25:35
Ryan Goffage Male 26 5k Fitzroy Canoe Club K1 0:25:54
Lindsay Dean Male 51 5k Fitzroy Canoe Club Ski 0:26:00
Llewellyn Bassett Male 15 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:27:06
Mazi Agah Male 46 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:27:15
Paraka Mitchell Male 42 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:27:15
Sean Ryan Male 46 5k Brisbane Paddling Club Ski 0:27:24
Tony Bowman Male 41 5k Brisbane Paddling Club Ski 0:27:26
Rhys Campbell Male 13 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:27:55
Tony Brown Male 62 5k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:27:58
Joshua Parkinson Male 15 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:28:00
Xavien MacLean Male 10 5k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:28:00
Tony Brown Male 62 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:28:14
David Martin Male 64 5K Currumbin Creek Paddle Club K1 0:28:20
Russell Lutton Male 72 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:28:20
Will Stewart-Edwards Male 13 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:28:29
Michele Waldon Female 56 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:28:41
Ben Lloyd Male 45 5k Brisbane Paddling Club Ergo 0:28:51
Ava Lund Female 15 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:28:56
Brook Crosse Female 30 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:28:56
Helyn Kellermeier Female 58 5k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:28:57
Bella McCabe Female 22 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:29:00
Hope Short Female 16 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:29:15
Jasmin Rayward Male 13 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:29:48
Sarah Hardwick Female 14 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:29:50
Natasha Parkinson Female 16 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:29:54
Rob Myers Male 70 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:30:06
Paul Stumer Male 47 5k Paddle QLD SUP 0:30:28
Shelby Cottrell Female 15 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:30:32
Mick Schuddinh Male 66 5k Pandanus Paddle Club Ski 0:30:36
Electra Jensen Female 53 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:30:51
Robyn Hocking Female 57 5k Fitzroy Canoe Club Ski 0:31:18
Elaine Walker Female 49 5k Varsity Lakes Paddlers Club TK1 0:31:19
Noel Jack Male 68 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:31:23
Ian Frost Male 59 5k Varsity Lakes Paddlers Club TK1 0:31:27
Suzette Graham Female 46 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:31:41
Greg Wiltshire Male 74 5k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:31:42
Allana Bold Female 44 5K Sandgate Paddling Club TK1 0:32:17
Sue Beith Female 59 5k Paddle QLD Ski 0:32:43
Neiva Wright Female 12 5k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:33:13
John MacKenzie Male 66 5k Fitzroy Canoe Club Ski 0:33:16
Deb Wright Female 43 5k Sunshine Coast Paddlesports Club TK1 0:33:23
Adam Cottrell Male 51 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:34:30
Joe Wills Male 11 5k Sunshine Coast Paddlesports Club TK1 0:34:58
Scott Sharples Male 41 5K Paddle QLD Ski 0:35:00
Rae Osman Female 67 5k Paddle QLD OC1 0:37:35
Rosina McAntee Female 15 5k Sandgate Paddling Club K1 0:38:50
Euan Gordon Male 14 5k Sandgate Paddling Club TK1 0:39:12
Caitlin Mason Female 15 5k Sandgate Paddling Club Ski 0:39:42
Jenny Theiss Female 50 5k Sandgate Paddling Club K1 0:40:42
Alexandra Lloyd Female 45 5k Brisbane Paddling Club Ergo 0:41:02
Sallyanne Gardner Female 78 5k Indooroopilly Canoe Club K1 0:44:02
Gillie Matthew Female 63 5k Sunshine Coast Paddlesports Club Sea Kayak 0:48:04
Greg Wiltshire Male 74 5k Currumbin Creek Paddle Club Sea Kayak 1:27:42

 

Round 5 Times are due in by 5pm Sunday, the 27th September.

The 2020 Series is scheduled for seven (7) rounds starting in May and finishing in November. Details on the Series are below:

Craft: Canoes, Kayaks, Ocean Skis, SUPs (14 foot and under), Prone boards and Outriggers.

Male and Female Age Brackets: (As at Dec 31, 2020).
Juniors: 12 or younger, 14, 16, 18, and 23s .
Opens: 18+.
Masters: 35 or older, 45, 55, 65 & 70.
For a class to be contested in any PA/PQ Competition there must be a minimum of three entries and two starters.

Awards to be presented:

  • Male and Female Fastest Time per craft,
  • Age Bracket Champion,
  • Journeyman Awards,
  • Club Championship.

Winners announced:
Paddlefest December 5-6 2020.