Round 1 Times – Pacific Coast Paddle Series

The Paddle Queensland Pacific Coast Virtual Series was developed to support our community and ensure exercise and participation in paddling continues to play an integral part of maintaining physical and mental health.

The Round 1 times are below:

Name Gender Age Series Club Craft Time
Peter Hopwood Male 33 10k Brisbane Canoeing Club K1 0:46:38
Luke Clarkson Male 40 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:47:38
Jake Somerville Male 19 10k Brisbane Paddling Club Ski 0:47:45
Andrew Miller Male 51 10k Fitzroy Canoe Club K1 0:47:48
Joshua Lee Male 17 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:47:48
Ryan Goffage Male 26 10K Fitzroy Canoe Club K1 0:48:15
Ben Rayward Male 43 10k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:48:23
George Spink Male 52 10k Brisbane Paddling Club Ski 0:48:33
Jason Keating Male 50 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:48:45
Gavin Cook Male 54 10k Brisbane Paddling Club Ski 0:48:54
Geoff Cocker Male 56 10K Fitzroy Canoe Club K1 0:49:43
Stuart Thomson Male 56 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:49:47
Raymond Hastie Male 54 10k Brisbane Paddling Club Ski 0:50:00
David Knight Male 55 10k Brisbane Paddling Club Ski 0:51:05
Shaun (Switch) Smith Male 51 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:51:10
Justin Wright Male 48 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:51:27
Chris Hurley Male 61 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:51:32
Liam Warriner Male 18 10k Brisbane Canoeing Club K1 0:51:33
Paraka Mitchell Male 42 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:51:44
Ross Fountain Male 43 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:51:54
Thomas King Hoi Male 17 10k Brisbane Canoeing Club K1 0:52:18
Stuart Bryson Male 57 10k Brisbane Canoeing Club K1 0:52:25
Ian Swane Male 51 10k Sandgate Paddling Club K1 0:52:26
Stuart Osman Male 52 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:52:31
Trent Litherland Male 45 10k Sandgate Paddling Club K1 0:52:48
Phillip Markings Male 62 10k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:53:09
Mark Rickard Male 60 10k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:53:13
Hannah Lund Female 17 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:53:15
Ava Lund Female 15 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:53:25
Brook Crosse Female 30 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:53:45
Rhonda McSweeney Female 49 10k Brisbane Paddling Club Ski 0:53:52
Delia West Female 59 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:54:00
Lindsay Dean Male 51 10k Fitzroy Canoe Club Ski 0:54:00
Lachlan Carkeet Male 55 10k Sandgate Paddling Club Ski 0:54:20
Ben Lloyd Male 45 10k Brisbane Paddling Club Ski 0:54:47
Tony Brown Male 62 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:54:49
Greame Hudson Male 60 10k Sunshine Coast Paddlesports Club Ski 0:55:00
Jake Hudson Male 34 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:55:22
Nikki Bamforth Female 18 10k Brisbane Paddling Club Ski 0:55:37
Russell Lutton Male 72 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:55:44
Gary Hourigan Male 62 10k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:55:44
Hope Short Female 16 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:56:00
John Smallwood Male 76 10k Sunshine Coast Paddlesports Club Ski 0:56:30
John MacKenzie Male 66 10k Fitzroy Canoe Club Ski 0:57:02
Alexandra Lloyd Female 45 10k Brisbane Paddling Club Ski 0:57:03
Ray Lillis-Crep Male 45 10k Brisbane Paddling Club Ski 0:57:20
Paolo Lencioni Male 48 10k Wynnum Redlands Canoe Club Ski 0:57:48
Martyn Dwight Male 61 10k Greater Logan Paddlers Club K1 0:57:58
Christine Girdler Female 55 10k Sandgate Paddling Club K1 0:57:59
Michael Gout Male 63 10K Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:58:23
Joshua Parkinson Male 15 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:58:58
Helyn Kellermeier Female 58 10k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:59:00
Stephen McLay Male 69 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:59:18
Michele Waldon Female 56 10k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:59:52
Robyn Hocking Female 57 10k Fitzroy Canoe Club TK1 0:59:58
Doug Brennan Male 55 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 1:00:00
Ray Brandt Male 49 10k Sandgate Paddling Club Ski 1:00:28
Frank Kingma Male 62 10k Varsity Lakes Paddlers Club C1 1:01:05
Nicky Donaldson Female 57 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 1:01:44
Paul Stumer Male 47 10k Paddle QLD SUP 1:02:42
Anthony Benn Male 34 10k Greater Logan Paddlers Club Ski 1:02:54
Shelby Cottrell Female 15 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 1:03:09
Jade Jet Smallwood Female 15 10k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 1:03:16
Natasha Parkinson Female 16 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 1:03:18
Mick Schuddinh Male 66 10k Pandanus Paddle Club Ski 1:03:42
Mark Laraghy Male 58 10k Wynnum Redlands Canoe Club Ski 1:04:00
Sean Ryan Male 46 10k Brisbane Paddling Club Ski 1:04:08
Susan Seipel Female 34 10k Brisbane Canoeing Club PC K1 1:04:23
Sue Beith Female 59 10k Paddle QLD Ski 1:06:20
Julian Norton-Smith Male 46 10k Brisbane Paddling Club Ski 1:07:09
Rae Osman Female 67 10k Paddle QLD Ski 1:08:17
Noel Jack Male 68 10k West End Canoe Club TK1 1:09:00
Adell Seppelt Female 58 10k Currumbin Creek Paddle Club Ski 1:09:39
Paula Ridge Female 39 10k Brisbane Canoeing Club K1 1:10:48
Sharon Birmingham Female 50 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 1:10:48
Sophie Rixon Female 18 10k Varsity Lakes Paddlers Club K1 1:12:25
Paul King Koi Male 57 10k Brisbane Canoeing Club Ski 1:16:25
Mario Kos Male 66 10k Brisbane Canoeing Club TK1 1:25:25
Graeme Wynn Male 73 10k Brisbane Canoeing Club SK1 1:25:54
Sallyanne Gardner Female 78 10k Indooroopilly Canoe Club K1 1:29:00
Scott Sharples Male 41 10K Paddle QLD Ski 1:33:01
Jenny Theiss Female 50 10k Sandgate Paddling Club Ski 0:58:24
Greg Wiltshire Male 74 10k Currumbin Creek Paddle Club Ski 1:03:53
Matthew Rixon Male 41 10k Varsity Lakes Paddlers Club C1 1:16:49
Daniel Hardwick Male 16 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:25:28
Chaise Richardson Female 17 5k Currumbin Creek Paddle Club k1 0:26:14
Tony Bowman Male 41 5k Brisbane Paddling Club Ski 0:27:59
Jane & Jason Keating Female 46 5k Sunshine Coast Paddlesports Club K2 0:28:57
David Martin Male 64 5K Currumbin Creek Paddle Club K1 0:28:58
Mazi Agah Male 46 5k Varsity Lakes Paddlers Club K1 0:29:00
Helyn Kellermeier Female 58 5k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:29:08
Sarah Hardwick Female 14 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:29:52
Electra Jensen Female 53 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:30:27
Jude McMinn Female 57 5k Currumbin Creek Paddle Club K1 0:30:33
Paul Stumer Male 47 5k Paddle QLD SUP 0:30:51
Allana Bold Female 44 5K Sandgate Paddling Club TK1 0:32:00
Neiva Wright Female 12 5k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:32:04
Alicen Warriner Female 45 5k Brisbane Canoeing Club K1 0:34:33
John Robinson Male 67 5k Pandanus Paddle Club Ski 0:35:08
Joe Wills Male 11 5k Sunshine Coast Paddlesports Club TK1 0:35:24
Greg Wiltshire Male 74 5k Currumbin Creek Paddle Club Ski 0:38:02
Linda Robinson Female 63 5k Pandanus Paddle Club Ski 0:39:27
Scott Sharples Male 41 5K Paddle QLD Ski 0:43:54
Marianne Wyder Female 55 5k Brisbane Canoeing Club TK1 0:43:57
Stacey Robertson Female 55 5k Brisbane Canoeing Club TK1 0:43:57
Xavien MacLean Male 10 5k Sunshine Coast Paddlesports Club K1 0:44:37
Sallyanne Gardner Female 78 5k Indooroopilly Canoe Club K1 0:47:00
Gillie Matthew Female 63 5k Sunshine Coast Paddlesports Club Sea Kayak 0:49:09
Greg Wiltshire Male 74 5k Currumbin Creek Paddle Club Sea Kayak 1:07:38

 

Round 5 Times are due in by 5pm Sunday, the 27th September.

The 2020 Series is scheduled for seven (7) rounds starting in May and finishing in November. Details on the Series are below:

Craft: Canoes, Kayaks, Ocean Skis, SUPs (14 foot and under), Prone boards and Outriggers.

Male and Female Age Brackets: (As at Dec 31, 2020).
Juniors: 12 or younger, 14, 16, 18, and 23s .
Opens: 18+.
Masters: 35 or older, 45, 55, 65 & 70.
For a class to be contested in any PA/PQ Competition there must be a minimum of three entries and two starters.

Awards to be presented:

  • Male and Female Fastest Time per craft,
  • Age Bracket Champion,
  • Journeyman Awards,
  • Club Championship.

Winners announced:
Paddlefest December 5-6 2020.

Previous articlePaddle Queensland COVID Safe Plan Update – 28th August 2020
Next articleRound 2 Times – Pacific Coast Paddle Series